W jakich branżach sprawdzają się przenośniki taśmowe?

W jakich branżach sprawdzają się przenośniki taśmowe?

Trudno obecnie wyobrazić sobie zautomatyzowaną produkcję bez odpowiednich urządzeń do przenoszenia surowców, komponentów czy gotowych wyrobów na taśmociągach. Sprzęt ten wykorzystuje się również w wielu innych dziedzinach gospodarki. Chcesz wiedzieć, jak szerokie jest jego zastosowanie? Przeczytaj do końca ten artykuł!

Przenośniki taśmowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Urządzenia popularnie zwane taśmociągami wykorzystuje się w bardzo wielu dziedzinach gospodarki, począwszy od linii montażowych, poprzez magazynowanie i handel, a na rolnictwie kończąc. Mogą przenosić ładunki o różnej wielkości, kształtach i wadze. Są stosunkowo proste w budowie i z łatwością można je dopasować konstrukcyjnie do potrzeb nabywcy.

Jak zbudowane są takie podajniki?

Konstrukcja nośna tych urządzeń na ogół dostosowana jest do specyfiki działalności nabywających je firm. W sprzedaży są  przenośniki taśmowe , których ramy i podpory wykonane są ze zwykłej stali malowanej proszkowo, kwasoodpornej lub z profili aluminiowych. Taśma, najczęściej polietylenowa, porusza się po specjalnym blacie ze stali lub tworzywa. Całe urządzenie składa się jeszcze z:

  • rolki napędowej,
  • rolki zwrotnej,
  • układu napinającego.

Sprzęt ten może być napędzany silnikiem elektrycznym z przekładnią lub elektrobębnem. W niektórych modelach montowane są również układy rewersyjne kierunku przenoszenia.

Rodzaje taśm do przenośników

W zależności od branży i oczekiwań nabywców przenośniki taśmowe mogą być wyposażone w taśmy z PVC, poliuretanu, gumy, silikonu, kauczuku, a nawet filcu. Są one dostępne w różnych grubościach i np z powierzchnią antypoślizgową. Poza tym, jeżeli mają transportować materiały sypkie, można je wyposażyć w zabieraki lub falbany zapobiegające rozsypywaniu się ładunku.

Ceny transporterów taśmowych

Koszt zakupu takiego urządzenia uzależniony jest od wielu czynników, takich jak rozmiar, materiał rodzaj napędu itp. Dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany nabyciem przenośnika taśmowego, odwiedź stronę i skontaktuj się z producentem!