Poznaj najważniejsze zalety magazynu czasowego składowania!

Poznaj najważniejsze zalety magazynu czasowego składowania!

Jeśli szykujesz się do importu towarów spoza Unii, z pewnością wiesz, jak duże to wyzwanie. Samo przedsięwzięcie logistyczne może sprawiać problem, a trzeba jeszcze dopełnić formalności. Istnieją jednak rozwiązania stanowiące duże udogodnienie dla importerów, w tym magazyn czasowego składowania. Poznaj jego zalety!

Dzięki niemu można oddalić konieczność opłaty cła

Jako że działa on w formie tymczasowego składu, w którym trzymane są produkty, jakie nie zostały poddane jeszcze procedurze celnej, można skutecznie oddalić pewne związane z nią czynności, w tym m.in. konieczność opłacenia cła i innych podatków. To pozwala np. lepiej przygotować się do wprowadzenia towarów do obrotu.

Umożliwia poprawienie błędów i uzupełnienie dokumentacji po sprowadzeniu towaru

W każdej dokumentacji mogą wystąpić braki lub błędy, szczególnie tak złożonej, jak ta związana z przewozem ładunków przez granicę UE. Jeśli zdarzyły się one w przypadku importowanych przez Ciebie towarów – magazyn czasowego składowania umożliwia dopełnienie niezbędnych formalności.

Jest mniej kosztowny od zwykłych terminali

Trzymanie ładunku w takim składzie jest zasadniczo dużo tańsze niż magazynowanie w terminalach. Magazyny znajdujące się w obrębie portów, centrów logistycznych kolei etc. często są drogie i mogą mocno obciążać budżet przedsiębiorstwa.

Gwarantuje bezpieczeństwo składowanych towarów

Jako jednostka monitorowana m.in. przez urząd celny, magazyn czasowego składowania jest bezpieczny do trzymania w nim towarów, które oczekują na dopełnienie formalności. Dostęp do nich mają wyłącznie osoby uprawnione.

Jak skorzystać z magazynu czasowego składowania?

By umieścić w takim miejscu sprowadzone z zagranicy produkty, należy złożyć deklarację czasowego składowania do urzędu celnego. Dokument ten zawiera wszelkie niezbędne szczegóły dotyczące towaru. Pamiętaj też, że gdy już trafi on do magazynu, to jako importer masz 90 dni na dopełnienie swoich obowiązków.