Nutrison Protein Intense i żywienie dojelitowe

Nutrison Protein Intense i żywienie dojelitowe

Co robić, gdy pacjent ma problemy z doustnym przyjmowaniem posiłków? Sprawdź, czym jest żywienie dojelitowe i wybierz preparaty odżywcze o zbilansowanym składzie. Dowiedz się, w jakich przypadkach wskazany jest PEG.

Żywienie dojelitowe

Ciężko chore osoby często nie są w stanie sprawnie gryźć i połykać pokarmu. Sprawia to, że jedzą niewiele i nie mogą spożyć wystarczającej ilości składników odżywczych. W takich sytuacjach lekarz może zaproponować założenie PEG i rozpoczęcie żywienia dojelitowego. Polega ono na dostarczaniu pożywienia bezpośrednio do żołądka. Medycy zajmują się przeprowadzeniem prostego zabiegu i tworzą sztuczne dojście do układu pokarmowego. Należy dbać o to, by akcesoria do PEG były sterylne. Przy serwowaniu jedzenia trzeba też zwrócić uwagę na jego temperaturę i skład.

Preparaty odżywcze

Jakie pożywienie można podawać pacjentowi karmionemu dojelitowo? Najczęściej stosuje się specjalistyczne preparaty odżywcze, takie jak  Nutrison Protein Intense . Sprzedawane są one w dużych opakowaniach po 500 ml i nadają się jako jedyne źródło pożywienia. Zawierają duże ilości białka, które wpływają na regenerację organizmu. Dieta wysokobiałkowa zalecana jest między innymi dla osób, które narażone są na powstawanie odleżyn i mają słabe mięśnie. Preparaty do PEG nie zawierają laktozy i trawione są w całości. Wykorzystuje się je między innymi u pacjentów, którzy:

  • cierpią na niewydolność nerek i stosują terapię nerkozastępczą,
  • przeszli poważne operacje i zachorowali na sepsę,
  • mają urazy wielonarządowe,
  • są w stanie krytycznym i przebywają w szpitalu,
  • chorują na zanik mięśni i mają bardzo osłabiony organizm.

Należy przestrzegać wskazań producenta preparatu. Dawkowanie powinno odbywać się według ścisłych zaleceń dietetycznych. Produkt musi być podawany do PEG w temperaturze pokojowej. Przechowuje się go szczelnie zamkniętego w lodówce, przez maksymalnie 24 godziny. Odpowiednie żywienie wpływa na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Jest podstawą prawidłowej pracy narządów wewnętrznych.

Nutrison Protein Intense i inne preparaty dla chorych

Specjalistyczne preparaty odżywcze można kupić w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych. Zadbaj o dietę chorego i upewnij się, że przyjmuje odpowiednie ilości białka, tłuszczy i węglowodanów. Pokarm podawaj z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.