Jak stosować Nutriston Protein Intense?

Jak stosować Nutriston Protein Intense?

Jak postępować w przypadku karmienia przez PEG? Poznaj najważniejsze zasady dbania o pacjentów żywionych dojelitowo. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze preparatów odżywczych i w jaki sposób je podawać.

Karmienie dojelitowe

PEG to sztuczna droga dostępu do wnętrza żołądka. Stosuje się ją u ciężko chorych pacjentów, którzy z różnych powodów nie są w stanie spożywać pokarmu drogą doustną. Dotyczy to na przykład osób:

  • mających słabe mięśnie, co znacznie utrudnia gryzienie i połykanie,
  • z rozległymi oparzeniami gardła,
  • cierpiących na nowotwory i choroby przełyku,
  • posiadających wady wrodzone.

Żywienie dojelitowe odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza. Najpierw należy podjąć decyzję o założeniu przetoki, rozważyć wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania. Następnie medycy udzielają wskazówek dotyczących praktycznego karmienia chorego w codziennym życiu. Jeżeli pacjent wraca do domu z PEG, jego bliscy muszą wiedzieć, w jaki sposób go wspierać.

Podawanie Nutrison Protein Intense

Najważniejsze jest przestrzeganie wysokich standardów higienicznych. Okolice przetoki należy regularnie przecierać wacikiem nasączonym wodą lub solą fizjologiczną. Ponadto zgłębnik każdego dnia powinno się obracać o 180 stopni. Czynność ta ma zapobiegać przyrośnięciu gastrostomii do ścian żołądka. Dieta chorego musi być odpowiednio zbilansowana i przydadzą się specjalistyczne preparaty odżywcze w płynnej postaci.

Dla osób potrzebujących dużych ilości białka wyprodukowano Nutrison Protein Intense. Jest to pokarm bezresztkowy, pozbawiony laktozy. Dostarcza pacjentom witaminy i minerały mające wpływ na przebieg rekonwalescencji. Można stosować go na przykład przy niewydolności nerek i terapii nerkozastępczej oraz sepsie. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką i ogrzać płyn do temperatury pokojowej. Preparat przechowuje się szczelnie zamknięty w lodówce, przez maksymalnie 24 godziny. Nie można go rozcieńczać oraz dodawać do niego leków.

Bezpieczne żywienie dojelitowe

W przypadku PEG najważniejsza jest sterylność oraz dobór odpowiednich preparatów do karmienia. Regularnie czyść okolice przetoki i obracaj zgłębnik. Przestrzegaj zaleceń lekarza i stosuj zalecenia dietetyczne odpowiednie dla danego pacjenta. U osób leżących często polecana jest dieta wysokobiałkowa bez laktozy i trudnych w trawieniu resztek.