Czy warto stosować tabletki na ból kręgosłupa?

Czy warto stosować tabletki na ból kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe mogą mieć różne przyczyny. Dotyczy to także bólu kręgosłupa. Czasami jego przyczyną jest kontuzja, a w innych przypadkach —  dłuższy czas utrzymywana nieprawidłowa postawa. Oczywiście częste są też zmiany zwyrodnieniowe. Ból tej części ciała jest szczególnie uciążliwy, gdyż zwykle zmniejsza zakres ruchów, może wręcz utrudniać wykonywanie wielu czynności. Czy tabletki przeciwbólowe to wówczas dobry wybór? Sprawdź.

Tabletki na ból kręgosłupa —  stosuj je z głową!

W zdecydowanej większości przypadków tabletki na ból kręgosłupa mogą pomóc. Może to jednak nie dotyczyć sytuacji, gdy doszło np. do stłuczenia mięśni czy też odczuwane bóle pleców spowodowane są tzw. przewianiem —  przypadłość tę znają zwłaszcza osoby, które miały okazję spocić się w chłodnym otoczeniu, np. oddając się wysiłkowi fizycznemu.

Tabletki przeciwbólowe na pewno mają tę ważną zaletę, że działają szybko, a także ich działanie utrzymuje się przez co najmniej kilka godzin. Są więc dobrym wyborem w awaryjnych sytuacjach, na przykład kiedy trzeba usunąć ból, by można było pracować. Warto jednak pamiętać, że:

  • potrzebne są dość silne środki, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym,
  • leków takich nie można nadużywać, a tym bardziej —  stosować w nieskończoność. Jeśli problem bólu nie znika, trzeba udać się do lekarza, by sprawdzić, co jest jego przyczyną,
  • alternatywą, w niektórych przypadkach lepszą, mogą być preparaty przeciwbólowe do użytku zewnętrznego — można znaleźć nawet specjalne stworzone z myślą o bólu kręgosłupa i pleców, jak plastry, zwykle rozgrzewające.

Zanim zacznie się stosować leki warto też przeanalizować, co może być przyczyną doświadczanego bólu. Być może to skutek przespania nocy w złej pozycji albo przeciążenia i wystarczy poczekać, aż ból sam minie bądź… poćwiczyć?

Wybierz odpowiednią metodę walki z bólem

Sposobów na ból kręgosłupa jest więcej niż się wydaje. Prócz wymienionych, to także gorąca kąpiel czy kompres, ćwiczenia rozciągające bądź masaż. Dobierz metodę leczenia odpowiednią do swoich potrzeb!