W jaki sposób gra się na perkusji elektronicznej? Porównanie z akustyczną

W jaki sposób gra się na perkusji elektronicznej? Porównanie z akustyczną
Instrumenty elektroniczne mają zapewne tylu przeciwników, ilu zwolenników. Jedni zarzucają im „brak duszy”, inni podkreślają możliwość grania bez przeszkadzania innym. Tyczy się to również perkusji. W jaki sposób gra się na elektronicznych bębnach? Jakie są największe różnice w porównaniu z akustykami? Dowiedz się więcej z artykułu!

Przede wszystkim - ciszej

Zdecydowanie największą różnicę stanowi głośność. Perkusja akustyczna to prawdopodobnie jeden z najgłośniejszych sprzętów muzycznych. Tym samym wszelkie próby gry w domu to ryzyko narażenia się sąsiadom. W bębnach i talerzach elektrycznych za dźwięk odpowiada nie ich specyficzna konstrukcja, a elektronika, przekazująca sygnał do wyjścia audio. W zależności od tego, co podłączy się do perkusji, tak głośno będzie ona grała. A że mogą to być m.in. słuchawki… Wówczas można ustawić zestaw obok łóżka i grać bez budzenia kogokolwiek.

Kontrola nad dźwiękiem

Argument ten należy rozbić na dwa ujęcia. W pierwszym - wyraźną przewagę ma perkusja akustyczna. To właśnie ten rodzaj instrumentów pozwala w pełni kontrolować dźwięk siła uderzenia, miejsce, w które trafia pałeczka… to i wiele innych czynników wpływa na brzmienie bębnów i talerzy. Tym samym perkusista grający na akustyku ma dużo większą swobodę w tworzeniu muzycznych interpretacji. Ma także szansę lepiej przekazać swoją energię i emocje. Dodatkowo zestaw akustyczny uwidoczni to, co jeszcze wymaga poprawy i dopracowania w sztuce gry. Z drugiej strony perkusja elektroniczna dysponuje modułem brzmieniowym. Nie daje może szansy na to, by kontrolować dźwięk w czasie gry, ale za to pozwala dobierać brzmienia według upodobań. Tym samym jeden zestaw odpowiada dziesiątkom innych, w zależności od tego, jak zostaną ustawione poszczególne bębny i talerze.

Dusza akustyka a dusza elektronika

Dla wielu perkusistów brzmienie perkusji elektronicznej nie jest w stanie zbliżyć się do „autentyczności” akustyków. Sam styl gry również się różni, co wynika z zastosowanych materiałów. Prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat zestaw elektroników nie będzie w stanie zapewnić takiego wrażenia z gry jak przy uderzaniu w zwykły talerz czy np. naciąg werbla. Mimo to perkusja elektroniczna zapewnia szereg innych zalet. Możliwość dobrania podkładu i brzmienia, które odpowiadają grającemu w danym momencie… To wszystko stanowi niepodważalne zalety takiego sprzętu, jeśli pójdzie się na pewne kompromisy.

Instrumenty dopasowane do konkretnych potrzeb

Czy perkusja elektroniczna jest gorsza od akustycznej? Zdecydowanie nie. To inny sprzęt, spełniający potrzeby odmiennych odbiorców. Może nie gwarantuje takiego brzmienia jak zestaw akustyczny, ale zapewnia dużo satysfakcji podczas gry. Stanowi też dobre rozwiązanie do treningów w domu.