Retinopatia cukrzycowa — oferta dla pacjentów z Poznania
Choroby oczu i uszkodzenia wzroku mogą mieć różne podłoże i pojawić się w różnym wieku, nie tylko jeśli chodzi o problemy wrodzone czy będące konsekwencją upływu czasu. Dość częstym zjawiskiem jest retinopatia cukrzycowa, polegająca na uszkodzeniu wzroku na skutek cukrzycy. Istotne jest, by osoby cierpiące na to schorzenie regularnie kontrolowały stan narządu wzroku. W Poznaniu można to robić w ramach prywatnych usług okulistycznych. Dowiedz się więcej.
Na czym polega retinopatia cukrzycowa?
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, z którą można dość normalnie funkcjonować, ale niezbędne jest stosowanie się do wskazań lekarza dotyczących diety oraz zażywania leków, a także kontrolowanie stanu zdrowia na różnych poziomach. Choroba ta może bowiem wpływać na wiele kwestii zdrowotnych, uszkadzając funkcjonowanie organizmu w licznych aspektach. Dotyczy to także wzroku. Cukrzyca jest w stanie doprowadzać do niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki oka, co skutkuje między innymi krwiakami i wybroczynami, a także prowadzi do pogorszenia i uszkodzenia wzroku. Z tego względu niezbędne jest, by osoby chorujące na cukrzycę, zwłaszcza typu 2, miały przeprowadzane badanie dna oka, minimum raz w roku. Jest to tym ważniejsze że początkowe objawy powikłania łatwo jest przeoczyć i zbagatelizować, ciemne plamki przez oczami bierze się za tzw. mroczki, które mogą być wynikiem np. osłabienia.
Jak wygląda leczenie retinopatii w Poznaniu?
Im wcześniej wykryje się to schorzenie, tym lepiej, gdyż można zapobiec uszkodzeniu wzroku, dlatego podstawowym elementem profilaktyki, oczywiście obok właściwego leczenia cukrzycy, co jest kluczowe, jest wspomniane regularne badanie dna oka. W przypadku, gdy testy wykażą jakieś nieprawidłowości w działaniu naczyń siatkówki, badania trzeba przeprowadzać częściej. Jeśli zaś niezbędne jest leczenie retinopatii cukrzycowej, w Poznaniu można podjąć terapię laserową, która przywraca właściwe funkcjonowanie narządu wzroku.
Groźna retinopatia
Narząd wzroku jest dość delikatny i liczne czynniki mogą mu znacznie zaszkodzić. Zmiany cukrzycowe zdecydowanie do nich należą. Nieleczona retinopatia jest w stanie doprowadzić nawet do ślepoty.