Retinopatia cukrzycowa — lekarz z Poznania radzi, jak uniknąć powikłań
Osoby chore na cukrzycę muszą nieustannie dbać o swoje zdrowie, skupiając się nie tylko na poziomie cukru, ale też badaniu wielu aspektów swojego organizmu. Cukrzyca może bowiem wpływać na liczne jego obszary, nawet te na pozór niemające z nią związku. Dotyczy to także wzroku. Jednym z powikłań cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa. Sprawdź, jak do niej nie doprowadzić.
Jak retinopatia cukrzycowa uszkadza wzrok?
Cukrzyca może prowadzić do wielu niekorzystnych zmian. Te najbardziej znane to palec cukrzycowy i stopa cukrzycowa, obejmujące uszkodzenie naczyń i mogące prowadzić nawet do konieczności amputacji. Uszkodzenia naczyń mogą też dotyczyć narządu wzroku. Jak wskazuje lekarz z Poznania, retinopatia cukrzycowa polega na zmianie w działaniu naczyń włosowatych siatkówki oka. Choroba ta rozwija się stopniowo, uszkadzając wzrok, powodując gorsze widzenie, może też pociągać za sobą rozwój innych powikłań. Ostateczną konsekwencją może być całkowita ślepota. Jak się przed tym bronić?
Jak zapobiegać?
Kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze, jest to właściwe leczenie cukrzycy, ze stosowaniem się do wszystkich wskazań lekarza, dotyczących diety, zażywania leków, a także odbywania wizyt kontrolnych. Przyczyną powikłań cukrzycy jest brak jej leczenia, zaniedbywanie stosowania się do wskazań czy nieodpowiednie leczenie. Po drugie, niezbędne jest systematyczne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Osoby chore na cukrzycę muszą kontrolować te obszary, które są najmocniej narażone na rozwój powikłań. Są to także oczy — zalecanym badaniem jest badanie dna oka, które powinno być przeprowadzane standardowo raz w roku, a jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości, to częściej. W przypadku konieczności podjęcia leczenia zwykle stosuje się kurację laserową.
Skuteczna profilaktyka
Wdrożenie odpowiednich działań jest bardzo ważne. Ochrona wzroku nawet przy zaawansowanej cukrzycy jest możliwa, ale nie można pomijać wizyt kontrolnych, a tym bardziej — ignorować pojawiających się znaków, że coś jest nie tak. Kontroli domagają się takie zjawiska jak ciemne plamki przez oczami czy wybroczyny i krwiaki do ciała szklistego.