Jak zrobić instrument perkusyjny? Muzyczne DIY

Jak zrobić instrument perkusyjny? Muzyczne DIY
Żadne narzędzie nie powstałoby, gdyby nie ludzka pomysłowość. Nie inaczej jest z akcesoriami muzycznymi - także i te wytwarzano metodą prób i błędów, improwizując do czasu, gdy uzyskało się odpowiednie brzmienie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak i z czego zrobić własne instrumenty perkusyjne - przeczytaj ten tekst!

Wszystko nada się na perkusję

Gdyby się zastanowić, bębny, talerze itp. można zrobić niemal z każdego przedmiotu, jaki leży pod ręką. Najlepiej udowadniają to dzieci - uderzając np. drewnianymi łyżkami o garnki i ich pokrywki. Gdy jednak chce się uzyskać coś więcej niż tylko pusty dźwięk - konkretne brzmienie, trzeba nieco pogłówkować. Jakie przedmioty nadają się na improwizowane instrumenty perkusyjne? Można wyróżnić m.in. takie produkty jak:
  • stare, metalowe beczki,
  • rury PVC,
  • wiadra po farbie…
… i wiele innych rzeczy codziennego użytku. Nawet najprostsze instrumenty DIY potrafią zapewnić niezwykłe brzmienia. Samo wiadro będzie werblem, bębnem basowym, a nawet hi-hatem. Wystarczy tylko uderzać pałeczkami we właściwe miejsca (środek dna, krawędź lub bok) i w odpowiednim momencie je np. unosić.

Najprostszy możliwy bęben

Jak zrobić bęben, który idealnie będzie nadawał się do ćwiczeń? Nie ma nic prostszego. Przyda się np. metalowe wiadro po farbie albo wyższa, okrągła blacha do pieczenia ciasta i… grubsza taśma klejąca do pakowania. W pierwszym przypadku trzeba pozbyć się dna i górnej części, by uzyskać w miarę równą skorupę. Można to zrobić np. z pomocą szlifierki kątowej. Kolejny krok to tworzenie membrany z taśmy. Trzeba ją przyklejać wzdłuż średnicy Twojego okręgu, zostawiając poza otworem z obu stron około 10-15 cm zapasu. Paski muszą się ze sobą krzyżować zawsze na środku, a membrana nie powinna mieć żadnych otworów. Gdy już uda się uzyskać jednolitą warstwę, trzeba odwrócić „bęben” i docisnąć taśmę od spodu, by się ze sobą lepiej skleiła. I to tyle! W zależności od tego, czy trzyma się taki instrument perkusyjny w górze, czy leży na równej powierzchni dźwięk będzie inny.

Eksperymentuj z instrumentami

Improwizowane instrumenty cieszą się dużą popularnością. Głównie dlatego, że są tanie i - co dla wielu ważne - dają drugie życie przedmiotom, które normalnie by się już nie przydały do niczego. Choć nie mogą się mierzyć z prawdziwą perkusją, to bębny, grzechotki i talerze DIY pozwalają się nieco wprawić, a przede wszystkim gwarantują mnóstwo frajdy.