Jak stosować Nutriston Protein Intense?
Jak postępować w przypadku karmienia przez PEG? Poznaj najważniejsze zasady dbania o pacjentów żywionych dojelitowo. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze preparatów odżywczych i w jaki sposób je podawać.
Karmienie dojelitowe
PEG to sztuczna droga dostępu do wnętrza żołądka. Stosuje się ją u ciężko chorych pacjentów, którzy z różnych powodów nie są w stanie spożywać pokarmu drogą doustną. Dotyczy to na przykład osób:
- mających słabe mięśnie, co znacznie utrudnia gryzienie i połykanie,
- z rozległymi oparzeniami gardła,
- cierpiących na nowotwory i choroby przełyku,
- posiadających wady wrodzone.
Żywienie dojelitowe odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarza. Najpierw należy podjąć decyzję o założeniu przetoki, rozważyć wszystkie wskazania oraz przeciwwskazania. Następnie medycy udzielają wskazówek dotyczących praktycznego karmienia chorego w codziennym życiu. Jeżeli pacjent wraca do domu z PEG, jego bliscy muszą wiedzieć, w jaki sposób go wspierać.
Podawanie Nutrison Protein Intense
Najważniejsze jest przestrzeganie wysokich standardów higienicznych. Okolice przetoki należy regularnie przecierać wacikiem nasączonym wod ą lub solą fizjologiczną. Ponadto zgłębnik każdego dnia powinno się obracać o 180 stopni. Czynność ta ma zapobiegać przyrośnięciu gastrostomii do ścian żołądka. Dieta chorego musi być odpowiednio zbilansowana i przydadzą się specjalistyczne preparaty odżywcze w płynnej postaci.
Dla osób potrzebujących dużych ilości białka wyprodukowano Nutrison Protein Intense. Jest to pokarm bezresztkowy, pozbawiony laktozy. Dostarcza pacjentom witaminy i minerały mające wpływ na przebieg rekonwalescencji. Można stosować go na przykład przy niewydolności nerek i terapii nerkozastępczej oraz sepsie. Przed użyciem należy wstrząsnąć butelką i ogrzać płyn do temperatury pokojowej. Preparat przechowuje się szczelnie zamknięty w lodówce, przez maksymalnie 24 godziny. Nie można go rozcieńczać oraz dodawać do niego leków.
Bezpieczne żywienie dojelitowe
W przypadku PEG najważniejsza jest sterylność oraz dobór odpowiednich preparatów do karmienia. Regularnie czyść okolice przetoki i obracaj zgłębnik. Przestrzegaj zaleceń lekarza i stosuj zalecenia dietetyczne odpowiednie dla danego pacjenta. U osób leżących często polecana jest dieta wysokobiałkowa bez laktozy i trudnych w trawieniu resztek.